Galeria kuchni nowoczesnych płytki

Vision...

Temat: Kamienica Naujacka
c.d.


Gospodarz spotkania podkreślił też rolę niektórych osób w powstaniu Centrum. W podziękowaniu za szczególne zasługi w uruchomienie Centrum Kultury w kamienicy przy ul. Dąbrowszczaków 3 Marek Marcinkowski wręczył pięciu pierwszym osobom dyplomy honorowych mieszkańców „Kamienicy Naujacka”. Tytuły otrzymali: Zbigniew Dąbkowski - przewodniczący Rady Miasta, Tomasz Głażewski - wiceprezydent Olsztyna, Jerzy Skorłutowski - współwłaściciel firmy budowlanej remontującej kamienicę, Joanna Juszczyszyn - miejski konserwator zabytków, Barbara Zalewska - wojewódzki konserwator zabytków oraz Maria Dzieciątek - kierownik działu administracyjnego MOK.

- Przyznaję, że kilka lat temu mogliśmy popełnić błąd wystawiając kamienicę na przetarg - powiedział Zbigniew Dąbkowski, dziękując za wyróżnienie. - Ale przyszedł do nas Marek Marcinkowski i przekonał, aby budynek przekazać do dyspozycji Miejskiego Ośrodka Kultury.

Z przekazaniem budynku, wcześniej zajmowanego przez żłobek i dom opieki społecznej, było sporo problemów formalnych, ale udało się je pokonać.

- Pamiętam swoje wcześniejsze wizyty w tym budynku - mówił dalej Zbigniew Dąbkowski. - Dzisiaj jestem pod dużym wrażeniem. Cieszę się, że to olsztyńska firma przygotowała taką „perełkę”.

- Tytuł honorowego mieszkańca kamienicy to symboliczne wyróżnienie dla całego działu administracyjnego - powiedziała natomiast Maria Dzieciątek. - Bez nich, a w szczególności bez Agnieszki Odrakiewicz, która była takim dobrym duchem wykonywanych przez nas prac, niewiele bym zrobiła.

Nowa siedziba Centrum Kultury ma ok. 1450 m kw. W utrzymanym w secesyjnym klimacie kamienicy jest wiele nowoczesnej techniki. Jednak to nie komputery, nagłośnienie czy oświetlenie jest dumą pracowników Centrum. Maria Dzieciątek oprowadzając po budynku przede wszystkim zawiozła mnie nowoczesną windą do kuchni węglowej zachowanej w jednym z pomieszczeń na II piętrze. Nad kuchnią znajdują się jeszcze oryginalne płytki ścienne z napisem w języku niemieckim, którego tłumaczenie brzmi: „Własny piec jest wart złota”. Inny z unikatów znajduje się w sali kameralnej na parterze. To piec kaflowy, który udało się pięknie odrestaurować. Wrażenie robią też witraże w oknach i drzwiach, czy szklana markiza nad wejściem z klatki schodowej na korytarz parteru.

W budynku jest sporo pomieszczeń, gdzie nie tylko można wystawiać i kontemplować sztukę, ale również tę sztukę tworzyć. Na ukończeniu jest wyposażanie pracowni malarskiej, batiku, witrażu, pracowni komputerowej. W użyciu są już dwie galerie, główna na I piętrze i haloGaleria na piętrze III.

- Galerii w Olsztynie jest wiele, a haloGaleria tylko jedna - mówi Antek Grzybek, jeden z autorów pierwszych instalacji w haloGalerii. - Nie mają tutaj co szukać artyści, którzy ściśle określili swoją przestrzeń działania, szczególnie w klasycznych środkach wyrazu jak malarstwo, rysunek, grafika. W haloGalerii jest miejsce dla synergii sztuk, ze szczególnym naciskiem na „nowoczesne ” środki wyrazu, jak video czy performers.

Uczestnicy dzisiejszej uroczystości również mogli zajrzeć do haloGalerii, przedtem jednak wysłuchali koncertu Zespołu Wokalnego Colegium Musicum pod kierownictwem Janusza Wilińskiego oraz Kwartetu Smyczkowego Olsztyńskiego Towarzystwa Muzycznego. Uczestniczyli też w wernisażu dwóch wystaw zorganizowanych w Centrum - wystawy „Olsztyn przełomu stuleci” pod redakcją Iwony Liżewskiej oraz wystawy fotografii ostródzianina Wojtka Koykosa zatytułowanej ”Barcelona - Fotografia Urbana”.

Spotkanie ludzi kultury w „Kamienicy Naujacka” było znakomitą okazją do ogłoszenia decyzji o przyznaniu dorocznej Nagrody Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury. Nagrodę tę z rąk wiceprezydenta Tomasza Głażewskiego i przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Dąbkowskiego otrzymał Janusz Wiliński, dyrygent Collegium Musicum.

PS. Jak poinformowała nas Maria Dzieciątek - kierownik działu administracyjnego MOK, są już zgody na uporządkowanie zieleni rosnącej przed „Kamienicą Naujacka”. Po uporządkowaniu zieleni front kamienicy od strony ul. Dąbrowszczaków będzie widoczny w całej okazałości.

www.olsztyn24.com/?m=1&i=3538
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,38446,96200034,96200034,Kamienica_Naujacka.htmlCopyright (c) 2009 Vision... | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.